2014. 04. 27. 10:35
Az akut hasnyálmirigy gyulladás (akut pankreatitisz) a hasnyálmirigy gyulladásos jellegű megbetegedése, melynek oka a hasnyálmirigy önemésztődése.
Kapcsolódó képek
Ha nem jelenne meg a cikk kattintson a TOVÁBB feliratra!
A hasnyálmirigy gyulladás során különböző patofiziológiai folyamatok hatására az ott termelődő emésztőenzimek már a hasnyálmirigyen belül aktiválódnak, és önemésztőtési illetve gyulladásos folyamatok beindításával károsítják a hasnyálmirigy saját sejtjeit. Ezt a gyulladásos reakciót nevezzük hasnyálmirigy-gyulladásnak. Az akut hasnyálmirigy gyulladás jellemző tünetei az övszerű felhasi fájdalom és a hasnyálmirigy-enzimek szintjének megemelkedése a vérben. Az akut hasnyálmirigy gyulladás súlyossága változó, az enyhe, spontán szűnőtől a sebészeti beavatkozást és intenzív osztályos megfigyelést szükségessé tevőig terjed.
heveny hasnyálmirigy gyulladás lefolyását tekintve két súlyossági forma különíthető el: az enyhébb lefolyású vizenyős (oedemás) pancreatitis (80-85%) és a súlyos, hasnyálmirigy elhalással, vérzéssel járó forma, melynek halálozása még a mai korszerű terápia mellett is 15% körül van. A heveny hasnyálmirigy-gyulladás kiváltó okai a következők lehetnek:
Évente 10-50 fő betegedik meg heveny hasnyálmirigy-gyulladásban 100 000 főre vonatkoztatva. Leginkább a 30-50 éves korosztály érintett, nők és férfiak között közel egyenlő arányban fordul elő.
Előfordulás és okok
A heveny hasnyálmirigy-gyulladás előfordulási gyakorisága országonként, népcsoportonként eltérő. Leggyakoribb kiváltó okai olyan tényezők, amelyek gátolják a hasnyál kiürülését, vagy lehetővé teszik az enzimek aktiválódását már a hasnyálmirigyen belül, és kilépését a sejtek közé a hasnyálmirigy-vezetékből. Normál körülmények között az emésztőenzimek ugyanis előenzim (proenzim) formájában termelődnek, és csak a bélbe érve aktiválódnak. A heveny hasnyálmirigy-gyulladás gyakori kiváltó okai az alábbiak:
• Epekövesség: az apró epekövek a veszélyesek, mert azok elindulhatnak az epehólyagból az epevezetéken át. Az epevezeték és a fő hasnyálmirigy-vezeték (Wirsung-vezeték, ductus Wirsungianus) általában közös szájadékkal nyílik a patkóbélbe. Ha az epekő itt elakad, meggátolja a hasnyál ürülését. A Wirsung-vezeték átmeneti elzáródása is már gyulladás kialakulásához vezethet. Már egészen apró, ultrahanggal biztonsággal nem látható epekövek is okozhatnak panaszt.
• Alkoholfogyasztás: az alkoholizmus inkább idült hasnyálmirigy-gyulladást okoz, melynek lehetnek heveny fellángolásai. Akut megbetegedést rendszerint nagyobb mennyiségű alkohol elfogyasztása okoz, gyakran zsíros étkezéssel együtt (pl. lakodalom).
• Magas trigliceridszint: a triglicerid a zsírok egyik fajtája. Vérszintjének normál felső határa 1.7 mmol/l. Hasnyálmirigy-gyulladás veszélyével rendszerint a 10 mmol/l feletti érték jár. Kissé magasabb éhomi értékek mellett zsírdús étkezés okozhat jelentős étkezés utáni trigliceridszint emelkedést. Az alkoholfogyasztás arra hajlamos személyekben gátolhatja a trigliceridek vérből való eltávolítását, így emelheti vérszintjüket.
• A Wirsung-vezeték patkóbélbe szájazásának (Oddi sphincter) rendellenességei: a beszájadzás veleszületett vagy szerzett szűkülete gátolhatja a hasnyál kiürülését.
• Tompa hasi sérülés: a sérülés roncsolhatja a hasnyálmirigy állományát, illetve lehetővé teszi, hogy a hasnyál a vezetékből a hasnyálmirigy állományába kerüljön. Ez ritkán nagy hasi műtétek kapcsán is kialakulhat.
• Gyógyszerek: egyes gyógyszerek szedésekor ritka mellékhatásként kialakulhat hasnyálmirigy-gyulladás (pl.: egyes rákellenes szerek, anti HIV gyógyszerek).
• Epeútfestés után: az endoszkóppal végzett epeútfestés (endoscopos retrograd cholecystopancreatographia - ERCP) során a hasnyálmirigy-vezeték átmeneti elzárása okozhat hasnyálmirigy-gyulladást. Ez ritka, általában enyhe, magától szűnő mellékhatás. A beavatkozást egyébként gyakran használják záró epeútkő eltávolítására is.
A hasnyálmirigy-gyulladás ritka okai közé tartoznak egyes autoimmun betegségek, a magas vér kálciumszint (pl. mellékpajzsmirigy-betegségekben), a hasnyálmirigy fejlődési rendellenességei, a hasnyálmirigyrák, a mucoviscidosis és vírusfertőzések.
Tünetek
A betegség legjellemzőbb tünete a viszonylag hirtelen kezdetű, erős felhasi fájdalom, mely típusos esetben övszerű, a köldök és a gyomorszáj magasságában jelentkezik, és a hátba sugárzik. A fájdalom tartós, állandó, de előregörnyedésre rendszerint kissé enyhül. A fájdalomhoz társulhat hányinger, epés hányás, a belek gázosodása miatt kialakuló hasfeszülés, hőemelkedés. Ha a betegség súlyos, a hashártya lemezei közé kilépő hasnyál és fertőzés okozhat hashártyagyulladást, sokkos állapotot. Sárgaság nem csak epekövesség okozta hasnyálmirigy-gyulladásban alakulhat ki, a mirigy gyulladásos duzzanata is akadályozhatja az epeelfolyást.